Úvod » Články » Letecký eurovíkend - Barcelona

Články

Letecký eurovíkend - Barcelona

Barcelona - hlavní město Katalánska, je s téměř 1, 8 mil. obyvatel druhé největší město Španělska. Největší rozkvět zaznamenala ve středověku, kdy patřila k nejvýznamnějším obchodním přístavům ve Středomoří. S objevením Ameriky však díky přiznání monopolních práv na obchod se zámořskými koloniemi Seville a Cádizu tuto pozici ztratila. Přesto si v tomto pro ni nepříznivém období dokázala udržet nezávislost na královské moci. Městské záležitosti stále řídila na přísně demokratických principech stočlenná městská rada (Consell de Cent), vláda Katalánska byla stále ještě v rukou Generalitat.
Barcelona je dnes moderní velkoměsto, které je nejen nejvýznamnějším španělským přístavem a největším obchodním a průmyslovým centrem země.

NÁŠ TIP: EUROVÍKENDY BARCELONA S PRŮVODCEM NEBO POUZE LETENKA A HOTEL

Co by to ovšem bylo za návštěvu Barcelony, kdybyste nenavštívili vyhlášená díla slavného Antoniho Gaudího, které dávají Barceloně tolik neobyčejný a originální ráz. Gaudímu byl vlastní symbolismus, který zde v Barceloně splynul s klasickým katalánským mytologismem a historismem. Některé památky evokují říši pohádek, jiné svou bizarností připomínají snový svět. Gaudí si rád pohrával s hrou světla a stínu. Díla mají mnoho společných charakteristických rysů, přesto je každé originálem a nemá ve světě obdoby. Věřte, že i když nejste zrovna fanouškem moderního umění, tyto unikátní pýchy Barcelony si jistě zamilujete.

Katedrála Sagrada FamiliaSagrada Familia - Barcelona

Asi jako první věc, která se nám vybaví, řekne-li se jméno Antoni Gaudí, je překrásná Sagrada Familia. Tato neogotická katedrála je jedním ze symbolů Barcelony a zcela určitě také vrcholem Gaudího tvorby. Představuje jedno z jeho nejvýznačnějších děl. Přestože stavba ještě není dokončena, její majestátnost již teď bere dech. Tato architektonicky unikátní stavba s 8 věžemi je bohatě zdobena různými ornamenty, oblouky a výběžky.
Vstup stojí okolo 10 euro. Uvnitř si můžete prohlédnout nejen neobvyklé vlnité a hrbolaté stropy, ale také pestrobarevné skleněné vitráže v oknech hrající všemi barvami. Pokud si vystojíte někdy až hodinovou frontu, můžete vyjet výtahem nahoru na věž a prohlédnout si celou stavbu a zároveň i Barcelonu z ptačí perspektivy.  

Casa Milá - Gaudí - BarcelonaLa Pedrera (Casa Milá)

Dům postavený v Gaudího stylu pochází z roku 1905. Stavba působí jako výjev ze snu. Fasáda je zakřivená, tvoří různé vypoukliny, oblouky a hrboly. Na střeše, kam si můžete také při prohlídce domu vylézt, Gaudí vybudoval systém vyhlídek a komínů ztvárněných do podob abstraktních zvonic, dračích hlav a rytířských helem. V noci je dům nasvícený a poskytuje jedinečnou podívanou, pro někoho připomínající romantický hrad, pro druhé zase strašidelný zámek.

Casa Battló

Tento originální dům vytvořil v roce 1904 Antoni Gaudí na zakázku Josepha Battló, zdejšího továrníka. Zvenčí připomíná nedaleký dům Casa Milà (La Pedrera). Casa Battló má ojedinělou třpytivou fasádu vytvořenou z barevné mozaiky s neobvyklými okny obloukovitého tvaru. Na střeše domu Gaudí vybudoval systém vyhlídek a komínů ztvárněných do podob abstraktních zvonic, dračích hlav a rytířských helem.

Parc GüellLa Pedrera

Nádherný Parc Güell plný zeleně a květin si u Gaudího objednal hrabě Güell, který chtěl na okraji Barcelony vystavět jakési zahradní město. Hned u vchodu do tzv. Gaudího zahrad vás upoutají dvě menší budovy, které vypadají jako z pohádky. Najdete zde typické věžičky, oblouky a mozaiky. Pokud vyjdete po mozaikou zdobeném schodišti, vmůžete se vyfotit se sochou ještěra, který je jedním ze symbolů Barcelony. ) V parku najdete také Gaudího muzeum.  

Další pamětihodnosti Barcelony a jejího okolí, které byste měli navštívit

La Ramblapověstné barcelonské korzo, živé a barvité, s proslavenými novinovými stánky, s trhem květinovým i ptačím a s neuvěřitelným lidským hemžením od rána až do pozdních nočních hodin.

Gotická čtvrť - je mnohem starší, než napovídá její název. Právě zde na vyvýšenině Mons Taber se po svém vítězství nad iberským kmenem Laie v roce 133 př.n.l. rozhodli Římané založit kolonii a nazvali ji Colonia Julia Augusta Paterna Faventio Barcino. Nepřehlédnutelná je katedrála sv. Eulálie, která byla postavena ve 13.-15. století na místě románské baziliky a je jedním z nejkrásnějších příkladů katalánské gotiky. Jedno z nejmalebnějších míst Gotické čtvrti je Plaça del Rei (Náměstí krále) s Královským palácem.

MontserratMontserrat
Benediktinský klášter v horách s patronkou „Černou madonou“ z 12. století, která je Katalánci nazývána „La Moreneta“. Byl vystavěn na masívu skály vápencového původu tvořeném oblými, tlustými "věžemi". Ke klášteru se můžete dostat autem, kabinovou lanovkou nebo kolejovou zubačkou z městečka Monistrol de Montserrat. Toto místo je navštěvováno mnoha poutníky z celého světa.

K Barceloně samozřejmě také patří Costa Brava (Divoké pobřeží) se svými mnohakilometrovými písečnými plážemi, hustě posetými hotelovými resorty všech kategorií. Během eurovíkendu tak můžete spojit prohlídku pamětihodností s příjemným koupáním u moře.


Inspiroval Vás popis Barcelony? Využijte nabídku leteckých eurovíkendů v Barceloně a jeďte se tam podívat. 

___________________________________________________________________________________________________

Solární plachta CorniSun s nylonem transparentní

zpět

GALERIE

 

KOMENTÁŘE

Doposud nebyl k tomuto článku vložen žádný komentář!

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Autor

Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete výsledek 4.8 + 14.7

Jak objednat?

Jak správně objednávat služby a dárkové poukazy.

Dárkové poukazy

Prohlédněte si naše dárkové poukazy.

Ceník poukazů

Výběr aktivity podle ceny.

Katalog aktivit

Stáhněte si katalog aktivit ve formátu PDF.

Reference

Partnerské firmy