Úvod » Články » Letecký eurovíkend Istanbul

Články

Letecký eurovíkend Istanbul

Istanbul – město jako stvořené pro milovníky dějin a historie, ale také pro ty, kteří chtějí strávit romantický eurovíkend. Je to místo, kde se setkávají dva rozlišné světy a je to také patřičně znát na každém kroku.

Tip na eurovíkend v Istanbulu najdete zde>>>

Historie Istanbulu

Jeho historie sahá až do dob Antiky, kdy vznikl jako malá osada Byzantion. V období východořímské říše se stalo významnou metropolí a centrem kultury a Pravoslavné církve. V období byzantské říše byl Istanbul pod názvem Cařihrad hlavním centrem obchodu a kultury, kterým zůstal i po dobytí osmany. Díky nim se zde začal rozšiřovat do té doby neznámý islám. Velké změny znamenala pro město první světová válka, kterou země prohrála, Istanbul obsadili vítězné mocnosti a říše byla rozvrácena. O pět let později Kemal Ataturk ustanovil republiku. Dnes je Istanbul kosmopolitním městem, kde vedle sebe žijí muslimové, křesťané i židé.Bospor - Istanbul

Istanbul je možná nejkrásnějším a nejzajímavějším městem na světě a není snad nikdo, kdo by odjížděl zklamán. Má výbornou polohu u Bosporu, který město dělí na dvě části, z nichž první evropská, nese jméno Thrace a druhá, asijská, se jmenuje Anatolija. Istanbul, Konstantinopol, Byzantion či Cařihrad – už takové množství názvů napovídá o barvité minulosti. Není divu, vždyť odtud byl ovlivňován osud velké části Evropy, Asie a Afriky. Istanbul si také získal spoustu přezdívek, například Vasilevousa Polis (Královna měst) nebo Město sedmi pahorků, stejně jako Řím.

Byl centrem východořímské a následně osmanské říše. Měl se také stát hlavním městem Turecka. Nicméně k moci se dostalreformátor Ataturk a zvolil si za své sídlo i hlavní město Ankaru. Istanbul na úžině mezi Evropou a Asií mu připadal příliš kosmopolitní. Hlavni město mělo být typicky turecké, a tak za něj byla prohlášena Ankara. Istanbul je skutečna směska národností a neuvěřitelného množství lidí. Město je liduprázdné jen brzy po ránu, kolem osmé jsou již ulice plné. A to jak v létě, tak v zimě.

NÁŠ TIP: LETECKÉ EUROVÍKENDY PAŘÍŽ, ŘÍM, BARCELONA, ISTANBUL...

Zajímavosti a památky Istanbulu

Nejzajímavější místa se dají navštívit na relativně malé ploše. To je jedna z mála skutečných výhod Istanbulu. Člověk ani nemusí používat místní hromadnou dopravu (což není zase takový problém, síť je docela přehledná a dobře řešena). Téměř všechny významné památky se nacházejí ve čtvrti Sultanahmet. Všechna místa mají své kouzlo a vy se konečně podíváte do islámského světa.

Obelisk - Istanbul–  Konstantinův sloup je nejstarší památka Istanbulu, byl postaven roku 330 n.l., při příležitosti povýšení města v rámci Římské říše.

Hagia Sofia, chrám Boži moudrosti patři mezi nejznámější istanbulské stavby (byl postaven v 6. století n. l.). Byzantský chrám, později osmanská mešita, dnes muzeum. V současnosti je dokonalou ukázkou propojeni muslimské a křesťanské architektury. Hagia Sofia je jednou z mála staveb, kam nemusí chodit ženy zahalené. Mnoho architektů se v průběhu času snažilo překonat krásu tohoto chrámu.

Sulejmanova mešita je jedna z největších mešit v Istanbulu. Byla postavena za vlády Sülejmana Překrásného, za jehož vlády se stala Osmanská říše světovou mocností. Stavba začala roku 1550 a byla dokončena za pouhých 7 let. Díky své poloze na jednom z istanbulských kopců je dobře viditelnou dominantou města. Čtyři minarety s celkem 10 balkóny mají symbolizovat, že Sülejman Překrásný byl desátým osmanským sultánem a čtvrtým padišáhem od dobytí města. Kromě koberců, arkád z lomených oblouků a žulových sloupů zaujmou i lustry s bronzovými svícny, mezi nimiž jsou vidět velká, černá, pštrosí vejce.

Velký bazar - IstanbulVelký bazar je jedním z proslulých míst na nákupy. Tento osmanský trh okouzlí zejména milovníky zlata, ale koupit tady pod jednou střechou můžete skoro všechno, na co si vzpomenete. Tisíce obchůdků tvoří nekonečné bludiště, jež se skrývá nedaleko istanbulské univerzity. Člověk by neřekl, že se na takovém místě skrývá město samo v sobě, skoro je třeba mapy, aby se zde neznalý cizinec neztratil.

Topkapi Saray – kdo neviděl Topkapi, jako kdyby nebyl v Istanbulu. V mnoha místnostech se člověk může dozvědět něco o životě sultána. Lze tu navštívit i sultánský harém. Jedná se o krásné místnosti s bazénem. V tom se prý každý týden koupala jiná sultánova oblíbenkyně. Palác byl původně postaven pro státní příležitosti a pro zábavu panstva. V současné době je hlavní turistickou atrakcí Istanbulu.

Doprava v Istanbulu

Tünel - krátká linka metra v Istanbulu. Je to podzemní lanová dráha, má pouze dvě stanice a dlouhá je celkem 573 m. Po londýnském metru je Tünel druhým nejstarším systémem podzemní dráhy na světě.
Tünel byl slavnostně otevřen pro veřejnost 17. ledna 1875 za účelem zajištění lepšího spojení mezi istanbulskými čtvrtěmi Pera a Galata. Mnoho lidí dříve pracovalo právě ve čtvrti Galata a žilo na kopci v Pera. Tünel se svým převýšením okolo 60 m jim zkrátil namáhavou chůzi.

Topkapi palaceMetro - v Istanbulu fungují také dvě trati moderního metra. Jedna lehká (z části nadzemní trať) druhá klasická, podzemní. Stanice mají jednotný vzhled, byly ale použity rozdílné barvy k jejich odlišení. Celkem je dnes provozovaná podzemní klasická linka dlouhá 8 km s šesti stanicemi.
Lehká trať metra má nyní 18 stanic, z toho šest podzemních, na trase dlouhé 19,3 km a je oddělena od státní, klasické podzemní trati.

Tramvaj - Istanbul má dvě tramvajové tratě. Moderní sloužící hlavně pro obsluhu města a historickou, která má hlavní význam jako spíše nostalgická připomínka skončených dob. Historická tramvaj je od konce 90. let v provozu na jedné lince v historickém jádru Istanbulu. Tramvaj jezdí na jednokolejné trati s výhybnami a spojuje staré metro Tünel a stanici nového metra Taksim. Celá její trasa je dlouhá 1,6 km.

Letiště - nachází se v evropské části města, 15 km jihozápadním směrem od centra. Pojmenované je po Mustafu Kemalovi Atatürkovi, zakladateli Turecké republiky. Letiště je s městem spojeno přes stanici Havalimani, která je zároveň konečnou stanicí lehké trati metra.

Pokud chcete navštívit toto velmi zajímavé město, podívejte se na naši nabídku leteckých eurovíkendů v Istanbulu.

___________________________________________________________________________________________________

Solární plachta CorniSun s nylonem transparentní

zpět

GALERIE

 

KOMENTÁŘE

28.10.2011
Komentář: Dobrý deň,
prosím o informáciu, či máte v ponuke eurovíkend do Istanbulu v období cca od 27. - 29. 12. 2011 - 4. - 6. 1. 2012. Odlet z Viedne.
\'Dakujem

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Autor

Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete výsledek 16.4 + 30.1

Jak objednat?

Jak správně objednávat služby a dárkové poukazy.

Dárkové poukazy

Prohlédněte si naše dárkové poukazy.

Ceník poukazů

Výběr aktivity podle ceny.

Katalog aktivit

Stáhněte si katalog aktivit ve formátu PDF.

Reference

Partnerské firmy