Úvod » Články » Letecký prodloužený eurovíkend - Řím

Články

Letecký prodloužený eurovíkend - Řím

Novinkou letošního roku je pro účastníky prodlouženého eurovíkendu v Římě, ale samozřejmě nejenom pro ně, jedinečná možnost navštívit třicet zatím poměrně neznámých archeologických lokalit, které se většinou nacházejí v podzemí Říma. Mezi nejzajímavější patří vatikánská metropole a ubikace, tzv. Ludus Magnus, v nichž žili gladiátoři připravující se na krvavé zápasy v Koloseu stojícím v těsném sousedství ubikací. Další raritou je akvadukt, jímž už před dvěma tisíci lety proudila do Říma pitná voda. Část tohoto důmyslného vodovodního systému funguje dodnes a zásobuje například i světoznámou fontánu di Trevi. Některá běžně nepřístupná místa budou otevřena jen krátkodobě, jiná mají být přístupná po celou letní sezónu.

NÁŠ TIP: LETECKÉ EUROVÍKENDY S PRŮVODCEM NEBO POUZE LETENKA A HOTEL

Mezi ty běžně přístupné pamětihodnosti Říma patří Vatikán, sídlo papeže římskokatolické církve. Za shlédnutí určitě stojí bazilika Sv. Petra, dílo Gianlorenza Berniniho.  Náměstí svatého Petra je pravděpodobně nejznámějším náměstím v Římě, a to nejen díky na světě jedinečné bazilice Svatého Petra, ale i náměstí st. Pietro v Říměz důvodu architektonického řešení geniálního projektu Gianlorenza Berniniho. V bazilice se nachází mnoho kaplí, umístěných po obvodu, kde můžete obdivovat umělecká díla Berniniho, Greca  nebo nejznámější Michelangelovi fresky v Sixtínské kapli.

Castel San´t Angelo - Hrad svatého Anděla, nebo-li Andělský hrad, který dodnes vévodí panoramatu Říma svojí ohromnou velikostí, a který je znám pod jménem Mole Hadriána, nebyl původně postaven jako obranná pevnost, ale jako monumentální hrobka císařů. Za středověku se stal pevností, dále útočištěm papežů – neboť s Vatikánem je spojen podzemní chodbou – a nakonec i vězením.

Forum Romanum - je nejstarší část Říma. Nachází se mezi kopci Palatino, Campidoglio a Esquilino. V minulosti nebylo toto místo vůbec pohostinné, bylo bažinaté a zdrojem infekcí. Později však bylo za vlády krále Tarquinia Prisca meliorováno vysoce moderním způsobem. Ten dal pro vysušení tohoto místa postavit složitý systém kanalizace. Po ukončení meliorace se Forum Romanum stalo místem obchodu. Díky velkému rozkvětu města, po punských válkách, Forum změnilo svůj vzhled. Staví se baziliky, chrámy a budují se nové cesty spojující Forum s obvody města.

Koloseum je největší amfiteátr, který byl kdy v Římě postaven a je symbolem jeho velikosti.

LegionářiŠpanělské schody - z náměstí della Spagna začíná slavná Scalinata di Trinita‘ dei Monti. Známe je ze slavných italských módních přehlídek i z filmů. Schodiště stoupá k náměstí Trinita‘ dei Monti. Uprostřed se nachází Obelissco Sallustiano, který pochází ze slavných Sallustianských zahrad. Mohutná stavba kostela della Trinita‘ dei Monti vévodí celému náměstí a je jedním z impozantních františkánských kostelů ve městě. Přesně ve středu náměstí se nachází Fontana della Barcaccia, dílo Pietra Berniniho.

Tivoli - na kopci ležící Tivoli bylo kdysi populárním letoviskem. Je zde čistá voda, sirné prameny a krásná krajina. Dodnes se sem nejraději vydávají na výlety obyvatelé Říma. Na některých místech se dochovaly zbytky chrámu, který v minulosti zdobil vrchol kopce.

Hadrianova vila – jedna z nejrozsáhlejších a nejúchvatnějších vil, které kdy Římané vystavěli (jednu dobu zabírala plochu větší než centrum císařského Říma). Traianův nástupce Hadrianus chtěl vytvořit kopie některých divů světa, jež spatřil na svých taženích. Kupříkladu Stoa Poikile, cesta kolem obdélníkového bazénu a zahrady, je napodobeninou kolonády stoiků v Athénách. Canopus zase připomíná strhující svatyni boha Sarapida v Alexandrii.

Na prozkoumání všech památek Vám eurovíkend v Římě určitě stačit nebude, ale alespoň si uděláte obrázek o městě, které většina z nás zná pouze z učebnic dějepisu, nebo z filmů.

zpět

GALERIE

 

KOMENTÁŘE

10.11.2011
Komentář: Já jezdím s rodinou na eurovíkendy do Říma od webovky co jsme uvedl a jsem naprosto spokojený

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Autor

Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete výsledek 10.3 + 44.2

Jak objednat?

Jak správně objednávat služby a dárkové poukazy.

Dárkové poukazy

Prohlédněte si naše dárkové poukazy.

Ceník poukazů

Výběr aktivity podle ceny.

Katalog aktivit

Stáhněte si katalog aktivit ve formátu PDF.

Reference

Partnerské firmy