Úvod » Články » Lázně Mšené - jsi li na klouby chabrus, do nich ihned zabrus.

Články

Lázně Mšené - jsi li na klouby chabrus, do nich ihned zabrus.

Léčba
V lázních Mšené léčí nemoci pohybového ústrojí, záněty nervů, pooperační stavy, funkční onemocnění páteře, ploténkové syndromy, nemoci z povolání, osteoporózu a nabízíme programy zaměřené na wellness, beauty, regeneraci i relaxaci.

Léčebné prostředky
Léčení pohybového aparátu v lázních Mšené vychází z více jak 200 leté tradice a je založené na aplikaci slatiny a přírodní minerální vody. Terapeutické spektrum tvoří celá škála balneologických a rehabilitačních procedur a metod. Hlavní důraz je kladen na použití přírodních léčebných zdrojů (slatina, minerální voda) a pohybové terapii. Léčebnými prostředky jsou především slatinné zábaly, minerální voda, vodní koupele přísadové, perličkové, podvodní masáže, elektroléčba, parafin, klasické masáže, skotské střiky, léčebný tělocvik, kryoterapie, reflexní terapie, plynové injekce a v neposlední řadě i speciální nabídka léčebných procedur.

Pobyty v lázních Mšené můžete objednat zde:

Ubytování
V šesti lázeňských domech (Praděd, Říp s centrálním balneo, Vítkov, Blaník, Kyselka a Slovanka), které jsou od sebe vzdáleny 50 až 200 metrů. K dispozici jsou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje převážně s plným příslušenstvím a apartmány. K vybavení pokojů s příslušenstvím (sprcha, WC) patří i přímé telefonní spojení na stálou zdravotní službu a možnost zapůjčení TV.
Vedle uvedených lázeňských domů se nabízí i ubytování v Relax clubu, kde je možné se ubytovat v jednoduchých studiích s plným příslušenstvím, přičemž tento areál je vzdálen od centrálních lázní cca 600 metrů. V tomto areálu, který se postupně modernizuje, můžete využít tenisové a volejbalové hřiště s malým lehkoatletickým hřištěm. Toto ubytování využívají jednak menší skupiny mladších sportovně založených hostů a nebo rodiny s dětmi, případně po dohodě i klienti s „disciplinovaným“ domácím miláčkem.

Stravování
Lázeňským klientům, ale také příchozím hostům nabízí stravování v nádherné secesní budově Dvorana, jejímž autorem je architekt Jan Letzel. V budově je umístěna jídelna s moderně vybavenou kuchyní, Letzelův restaurant, pivnice a také salonek, který slouží především pro soukromé či firemní večírky. Dvorana je umístěna v centru lázní, vždy jen několik metrů od každého ubytovacího zařízení. Restaurace je známa výbornou českou kuchyní, nabídkou moučníků, nápojů a dietních programů. Pivnice nabízí příjemné venkovní posezení s možností grilování.

Historie místní části Mšené-Lázně
O původu obce Mšené se neví nic určitého. Název obce se odvozuje od místa s hojným výskytem mechů (Mšený-mechovitý-omšelý). V minulosti se užívaly názvy Mšený i Mšeno.
Nejstarší majitel zboží Mšeného uvádí se v roce 1262 Púta, zvaný Petřík z Rýzmberka, seděním na Mšeném a v Podole. Užíval erbu se lví tlapou a jeho původní přívlastek "z Rýzmberka " později mizí, protože on i jeho potomci psali se "ze Mšenýho". Synové jeho byli Dětřich, Mikuláš, Jan a Hynek. Od nich pocházejí vladykové z Šebína, z Křesína, z Kamenice u Velvar a z Vetlé. Nástupacem Pútovým byl nejspíše Mikuláš ze Mšena. Syn jeho byl Kunrát z Pohořic, od něhož koupil Vít, probošt kanovníků sv. Augustýna v Roudnici v r. 1341 některá zboží v Pohořicích, Charvátcích, Račiněvsi, Podole a Martiněvsi za 783 kop grošů a za šaty jeho manželce.
V roce 1362 je uváděn Smil ze Mšena, po němž pak obec drželi páni ze Rvenic či ze Slavětína a sice Aleš, který měl styky s pány Házmburky. Po něm to byl Jindřich ze Slavětína. Roku 1406 seděl na Mšeném Jindřich ze Žeberka, roku 1426 sťat vojskem husitským Jan ze Mšeného nejspíše syn Jindřicha. Po Jindřichovi v r. 1430 držel panství Mikuláš Zajíc z Házmburka s manželkou Eliškou z Koldic. Tato prodala panství společně s Janem Zajícem z Kamýka v r. 1451 Zbyňku Zajíci na Budyni.
Hned v roce 1453 - 1489 vládl na Mšeném Púta z Illburka, pak jeho syn Vilém a jeho syn opět Vilém z Illburka. Od roku 1538 vládl zde Jan z Házmburka, který dal Mšené upsati r.1550 manželce Markytě věnem. Roku 1553 dědil ho syn Jiřík Zajíc na Mšeným, který je pochován v Budyni s chotí Braxidou, r. 1580 nastoupil jeho syn Václav a po jeho smrti bratr Vilém Zajíc 1591 s manželkou Eliškou.
Eliška prodala pro dluhy Mšené strýci Janu Zbyňkovi Zajíci na Budyni za 13.250 kop grošů. Jan Zbyněk Zajíc prodal Mšené roku 1607 Janu Boryňovi ze Lhoty na Mikovicích a Ředhošti, pak dědil syn Jan David Boryně s manželkou Veronikou Griesbekovou. Vdova provdala se r. 1629 za Jetřicha Malovce z Malovic a přinesla mu Mšené věnem.Roku 1672 připomíná se ještě Lev Malovec.
Od roku 1674 do roku 1745 vystřídalo se několik majitelů: Jakerdovský ze Sudic, baron Sauer, před rokem 1720 hrabě Marzinic, pak Kašpar Groy z Geyselberku a Fildensteinu, Matěj Ondřej Hartman z Klarsteina na Budenicích, Kryštof z Lichtensteina, František Mikuláš z Klebelsberka a konečně Matyáš Václav hrabě Defours.
Vdova hraběnka Polexina Defours prodala pak Mšené v roce 1745 knížeti Oldřichu Kinskému. Týž Oldřich nabízí panství knížeti Karlu z Dietrichsteina r. 1750 ku koupi, ten však nechce ani zdarma spustlou osadu převzíti. Kinští potom v r. 1796 založili na panství mšenském lázně.
Poněvadž dvůr nic nevynášel prodali Kinští Mšené v roce 1866 německo-židovské společnosti (baron Mautner a bankéř Emanuel Brandeis) od níž jej koupil r. 1873 pověstný spolek Chabrus. V roce 1878 byl dvůr prodán pražskému staviteli Alfrédu Kirpalovi, který přestavěl starou tvrz v pěkný zámeček. Tvrz stávala od pradávna, byla ale za Jana Zbyňka Zajíce koncem 16. století přestavěna.
Kirpal prodal Mšené v roce 1881 Františku Tomanovi, který se narodil jako syn panského ovčáka v podole, jehož potomci jsou po několikaleté nucené přestávce majiteli dodnes.

Pobyty v lázních Mšené můžete objednat zde:

zpět

GALERIE


Hlavní lázeňský dům a léčivé prameny

Lázeňská restaurace s tančírnou (dnešní budova Praděd)

Budova Říp r.1900

Mšené -lázně s kostelem r. 1803

Lážeňský park

Dvorana - jídelna

Budova Říp - centrální Balneo provoz

Budova Praděd z roku 1797 - nynější ředitelství

Budova Slovanka - jednolůžkové pokoje s balkonem, dvoulůžkové pokoje.

Budova Blaník

Budova Slovanka

Budova Říp - dvoulůžkový pokoj

Dvorana - secesní budova z roku 1905 od architekta Jana Letzela

Letzelova lázeňská restaurace

Bazen v balneo provozu

Budova Říp - jednolůžkový pokoj

Budova Říp - koupelna

Budova Říp - dvoulůžkový pokoj

Budova Slovanka - rekonstruovaná v roce 2004

Budova Slovanka - koupelna

Budova Slovanka - koupelna

Dvoulůžkový pokoj

Budova Blaník - dvoulůžkový pokoj

Balneo provoz pro ženy

Balneo provoz pro muže

Slatinné zábaly

Masáže - ženy

Budova Říp - solárium

Lázeňský park
 

KOMENTÁŘE

08.08.2014
Komentář: Dostala jsem poukaz na kompl. lázeňskou péči s realizací do 25.10.(pohybové ústrojí). Je možné u vás získat pobyt v jednolůžkovém pokoji a za jakou cenu? Kdy nejdříve?
Děkuji za odpověď.
Jandáková

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Autor

Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete výsledek 49.0 + 26.2

Jak objednat?

Jak správně objednávat služby a dárkové poukazy.

Dárkové poukazy

Prohlédněte si naše dárkové poukazy.

Ceník poukazů

Výběr aktivity podle ceny.

Katalog aktivit

Stáhněte si katalog aktivit ve formátu PDF.

Reference

Partnerské firmy