Úvod » Články » Prodloužený eurovíkend v Marseille - poznejte město hraběte Monte Christo

Články

Prodloužený eurovíkend v Marseille - poznejte město hraběte Monte Christo

Slavný román Hrabě Monte Christo zná snad každý, jen málokdo však ví, že jeho autor, Alexandre Dumas, nechal svého hrdinu uvěznit do pevnosti d´If, která stojí na skalnatém ostrůvku nedaleko starého přístavu v Marseille. Vypravme se společně do města, které dnes patří k největším přístavům celého Středozemí.

Marseille, přístav s neopakovatelnou atmosférou, je zároveň nejstarším francouzským městem s více než dva tisíce šest set let trvající historií. Za první obyvatele se považují již staří Féničané. A právě na místě jejich údajného vylodění se dodnes rozprostírá starý marseillský přístav. Ten byl v provozu až do konce 19. století, dnes zde narazíte spíše na rybářské lodě či výstavní jachty. Odsud se také můžete vypravit lodí na nedaleký ostrov d´If.

Mohutná pevnost měla původně chránit přístav, brzy však začala sloužit jako vězení, a to ne ledajaké. Jeho nemilosrdná pověst se rychle šířila a s čistým svědomím můžeme říci, že ve své době ve Francii neexistovalo obávanější místo než Chateau d´If. Není divu, že se jím nechal inspirovat i jeden z největších spisovatelů romantismu a zajistil tak pevnosti nesmrtelnou slávu. Ačkoliv je zřejmé, že příběh Edmonda Dantese pochází ze spisovatelovy fantazie, dodnes uvidíte při prohlídce temných kobek celu, v níž bývalý námořník strávil velkou část svého života, i celu neméně známého trestance a učitele abbého Faria.

Nad přístavem se tyčí bazilika Notre–Dame de la Garde, která je postavena na nejvyšším místě v Marseille, na vrcholu Garde (154 m n. m.). Tvoří významnou dominantu města a je vyhledávaným poutním místem mnoha věřících. Z šedesát metrů vysoké zvonice shlíží na město obrovská bronzová socha Panny a Syna. Se svými dómy, mozaikami i zlatým zdobením, patří La Bonne Mére, jak ji mnozí nazývají, bezesporu k nejreprezentativnějším stavbám z dob vlády Napoleona III.

Ať už v Marseille trávíte delší dobu nebo plánujete pouze krátkou zastávku, rozhodně neopomeňte navštívit každodenní rybí trh na Quai des Belges. Můžete zde ochutnat mimo jiné i místní specialitu, fantastickou rybí polévku bouillabaisse, jež dnes neodmyslitelně patří ke kulinářským divům francouzské kuchyně.

Co navštívit v Marseille během eurovíkendu:

Bazilika Panny Marie strážné – Bazilika se tyčí nad městem a svou siluetou zakončenou zlatou sochou Panenky Marie s děťátkem (La Bonne Mere) ochraňuje město. Takže počítejte s výstupem, ale nahoře budete ohromně spokojeni. Bazilika je jedním z nejvýznamnějších symbolů Marseille.

Pevnost d´If – Od baziliky vlevo uvidíte Frouilské ostrovy, vepředu je ostrov If. Tam byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Na ostrov jezdí pravidelně lodě ze Starého přístavu, můžete si vybrat délku vašeho výletu i jestli chcete navštívit také okolní ostrovy.

Starý přístav – Starý přístav je srdcem města, hlavně pro turisty. Je hlídán dvěma pevnostmi – svatého Jana (St. Jean) a svatého Mikuláše (St. Nicolas). Mezi pevnostmi byl pro případy napadení natažen obří řetěz, který geniálně zavřel město. Ovšem jen do doby, kdy si ho španělský král Aragon odvezl s sebou jako vítěznou trofej z války ve  14.století. Starý přístav je plný malých kaváren a restaurací, atmosféra je zde úplně jiná než v centru města o pár stovek metrů výš.

Čtvrť Panier – Tato čtvrť je se svými malebnými uličkami tím nejhezčím, co můžete ve městě spatřit. Marseille je zkrátka přístavní město v pravém slova smyslu.

Stará charita – Barokní komplex od místního architekta Pierra Pugeta ze 17. století stojí v části Panier. Dnes je to kulturní národní památka a slouží turistům. Jsou zde muzea afrického umění, oceánie a archeologie.

Opatství sv. Viktora – Nedaleko pevnosti svatého Mikuláše je opatství svatého Viktora. Je to jedno z nejstarších křesťanských sídel v Evropě a začátky jeho budování sahají až do 5. století. V opatství se nyní pořádají od května do září hudební koncerty a festivaly.

Kolektivní dům Unité d'habitation – Pokud jste obdivovateli funkcionalistické architektury, pak nemůžete jinak než se dojet podívat na Unité d'habitation od Corbusiera. Kvůli nedostatku bytů byl Corbusier pověřen výstavbou kolektivního bydlení. A tak staví v letech 1946–1952 Unité d'habitation. Nachází se zde celkem 337 bytů ve 23 typech, hlavně mezonetů.

Muzea – Z muzeí můžete navštívit muzeum Cantini, kde je umění 20. století, Muzeum přírodní historie, Muzeum módy a Muzeum historie Marseille.

Zaujala Vás krása Marseille? Vyberte si termín Vašeho prodlouženého eurovíkendu v Marseille a my zajistíme letenku i ubytování.

zpět

GALERIE


Notre Dame de la Garde

Palais Longchamp

pevnost Chateau d´ If

socha Ježíše a Marie u Notre Dame de la Garde
 

KOMENTÁŘE

Doposud nebyl k tomuto článku vložen žádný komentář!

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Autor

Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete výsledek 7.6 + 40.7

Jak objednat?

Jak správně objednávat služby a dárkové poukazy.

Dárkové poukazy

Prohlédněte si naše dárkové poukazy.

Ceník poukazů

Výběr aktivity podle ceny.

Katalog aktivit

Stáhněte si katalog aktivit ve formátu PDF.

Reference

Partnerské firmy